Тема:
Загальна характеристика
класу Птахи. Особливості зовнішньої
будови птахів, скелет і м’язи.
Мета: вивчити загальну характеристику класу (особливості зовнішньої будови птахів) у
зв’язку з пристосованістю до польоту; проаналізувати риси подібності у зовнішній
будові птахів і плазунів; продовжувати формувати вміння працювати з підручником,
додатковими матеріалами, таблицями.
Матеріали
та обладнання: таблиця «Птахи»,
опудала птахів, малюнки із зображеннями птахів, натуральні об’єкти, набір
пір’я, скелет птаха.
Терміни
та поняття: орнітологія,
пір’я (контурне, літальне, пухове); пух, пеньок, стрижень, опахало, борідки,
махальний політ, ширильний політ, тріпотливий політ, грудина, кіль, цівка,
крила.
Тип
уроку: урок формування
знань, умінь і навичок.
План
уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Теоретичне вивчення нового матеріалу.
V.
Практичне вивчення нового матеріалу.
VI. Узагальнення
і систематизація знань
VІІ.Підведення
підсумку уроку.
VIIІ.
Домашнє завдання.
Хід
уроку
І. Організаційний етап.
ІІ.
Актуалізація опорних знань
Що називають системою?
Які системи організму ви знаєте? Які їх функції?
Перелічіть ознаки плазунів, які дозволили їм
пристосуватися до наземного способу життя?
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
Чому птахів називають пернатими? Що являє собою перо?
Чому птахи можуть літати?
Отже, тема нашого уроку : «: Загальна характеристика класу Птахи. Особливості зовнішньої будови птахів,
скелет і м’язи ». Метою нашого уроку є вивчення загальної характеристики класу
у зв’язку з пристосованістю до польоту.
ІV.
Теоретичне вивчення нового матеріалу.
Науку, що вивчає птахів, називають орнітологію. Майже
всі особливості птахів пов'язані з освоєнням ними повітряну простору
й наявністю пристосувань до польоту.
Демонстрація
опудала птаха, позначення всіх елементів зовнішньої будови (голова,шия, тулуб, хвіст, дзьоб – наддзьобок,
піддзьобок, кінцівки – крила, цівка, пальці з кігтями).
Тіло птахів
укрите пір'ям, що виконує теплоізоляційну функцію й забезпечує обтічність
тіла, пір'я утворює підтримувальні (літальні) площини в польоті (крила, хвіст).
Пір'я — похідне
від шкіри.
Шкіра птахів
суха й майже позбавлена залоз. Єдина залоза — куприкова. Вона виділяє жироподібний секрет для змащування пір'я, надання йому еластичності та запобігання
змочуваності.
Демонстрація
малюнків «Будова та види пір’я. Поточне
складання опорної схеми.
Пір’їна складається з
пенька, стрижня й опахала. Основною частиною пір’їни є стрижень та пеньок. Пенькові пір'їна аанурена в шкіру, від стрижня відходять опахала. Стрижень
являє собою щільну рогову грубку з пухкою роговою серцевиною. Опахало утворене борідками першого порядку, що відходять від бічних сторін стрижня, від них відходять борідки другого порядку з дрібними гачечками. Ці гачечки зчіплюють борідки одну з
одною, утворюючи легкі пластинки опахала пер.
У
контурного пір'я опахала утворені борідками першого порядку, від яких відходять
борідки другого порядку, з'єднані між собою маленькими гачечками таким чином, що
утворюється пластина. Велике пружне контурне пір'я, що утворює основну частину
підтримувальної (літальної) площини крила, називають маховим. Найбільше махове
пір'я спирається на
кістки крила, а менше за розміром
і не таке пружне пов'язане з кістами передпліччя.
Види пір’я
|
|||
Контурне
Вкриває
тіло птахів і визначає його контури, обумовлює можливість польоту й захищає
птаха
|
Пухове – тонкий стрижень, що має вигляд пензликів; не утворює
опахало; розташоване під контурним пір’ям, зігріває птаха.
Пух – укорочений стрижень, борідки відходять від нього
пучком. Функція пухового пір’я -
утримування в шкірі шар повітря й зберігати тепло.
|
||
Махове
Велике
тверде пір’я, з якого складається в основному літальна площина крила.
|
Покривне
Дрібніше
пір’я, що вкриває тіло птахів.
|
Рульове
Велике
й пружне пір’я, що утворює віяло хвоста.
Спрямовує
політ, відзначається великими розмірами, пружністю й асиметрією опахал, як і
першорядне.
|
|
2. Органи чуття та їх роль під час польоту птахів.
Робота
в групах . Завдання «Доповни текст». Кожній групі дається текст в якому описана характеристика окремого органа
чуття птаха. Користуючись підручником заповнити пропуски. На завдання відведено
5 хвилин. Кінцевим етапом є звітування результатів.
Картка № 1
Нюх
у птахів розвинений ________, за винятком деяких
видів (___________), що активно користуються ним під час __________.
Найбільшого
значення серед органів чуття у птахів набуває зір.
Картка № 2
Птахів
із недорозвиненими очима, а також сліпих _________. Очі зазвичай ________ і, як і в плазунів,
мають
_________ та _________повіки, а також __________ перетинку. На __________ повіках деяких птахів розташовані ________. Птахам притаманний
________________ зір.
Картка № 3
Гриф, видивляючись здобич, ширяє на висоті
двох
кілометрів над землею. Поле зору в птахів _____________,
ніж в інших твари, наприклад у горобиних — 300° тимчасом як у
людини — лише _________. Однак у деяких (______________) воно становить 360°,
тож тварина може бачити навіть
те, що відбувається __________.
Це можливо завдяки тому, по очі розташовані_____________. Утім поле ____________зору при
цьому невелике і становить щонайбільше 60°.
Картка № 4
Рухи кожного ока в птахів
таїхні і зорові сприйняття,
як правило,___________. Усі птахи мають ____________ зір і здатні розрізняти відтінки кольорів та
їхні поєднання. Чудово розвинена _________ система дозволяє птахам отримувати інформацію про ______________ і добре орієнтуватися в ньому.
Картка №
5
Орган слуху складається із ____________, ____________ та ___________ вуха. Зовнішні вушні раковини ____________, але в багатьох птахів їхню функцію
— ________________ —
виконує особливе рухливе вушне пір'я. Дуже добре воно розвинене в сов — ці
тварини взагалі надзвичайно активно використовують слуховий аналізатор, тому
що їм доводиться _____________ в сутінках і темряві. Вони здатні з неабиякою точністю
визначати розташуванні
джерела звуку.
Картка
№6
Смакові
подразнення сприймаються особливими ___________ клітин, які розташовані в ____________________. У шкірі є вільні закінчення _________ та скупчення ______________ клітин, що виконують функції рецепторів
_________ й ___________, а також сприймають зміни __________.
Картка № 7
За багатьма ознаками птахи схожі з
________. Їхня схожість полягає в наявності __________ лусочок хоча б на
пальцях __________ кінцівок і в роговому дзьобі, у майже повній
відсутності__________залоз (шкіра ________).
3. Особливості будови скелета птахів у зв’язку із
пристосуванням до польоту.
Самостійна робота учнів з німим малюнком
скелета птаха.
За допомогою підручника знайти та позначити основні
елементи скелету птаха.
Уважно розглянемо скелет птаха. Ми можемо виділити такі
його особливості: скелет легкий і міцний, у трубчастих кістках є порожнини,
багато кісток – зрощені; беззубі щелепи; зрощені кістки черепа, великі очні
ямки; характерна цівка – зрощені кістки стопи; зрощені кістки кисті, пояс
передніх кінцівок утворюють лопатки,
ключиці, зрощені в дужку (вилочку), воронячі кістки, кіль – місце прикріплення
літальної мускулатури, довгий шийний відділ (11- 25 хребців).
4. Мускулатура птахів.
Розповідь з
елементами бесіди.
Як ви вважаєте,які м’язи в організмі птаха розвинені
найкраще? З чим це пов’язано?
У птахів найбільшу масу мають великі грудні м’язи, що
опускають крило. Їхні рухи становлять підйомну силу. Малі грудні м’язи крило
підіймають. Підшкірні м’язи рухають окремі пера. Якщо температура повітря
знижується, вони скорочуються і пера птаха настовбурчуються. При цьому прошарок
повітря між пір’ям та шкірою збільшується, що забезпечує збереження тепла тіла.
Саме завдяки рухам крил птахи підіймаються у повітря.
Найбільшу швидкість у горизонтальному польоті здатні
розвивати серпокрильці – до 160 км за годину. У багатьох видів (граків, сірих
журавлів, мартинів, диких гусей) швидкість польоту під час міграції сягає 50 –
90 км за годину. Орел, гриф, та інші представники ряду Соколоподібні мають
широкі крила. Використовуючи висхідні та нисхідні потоки повітря, вони здатні ширяти в ньому тривалий
час.
V.
Практичне вивчення нового матеріалу.
Тема лабораторної роботи «Вивчення зовнішньої
будови птахів та будови пера»
Мета: вивчити особливості зовнішньої будови птахів, їхніх
покривів, з’ясувати пристосованості птахів до польоту.
Обладнання: опудала птахів, натуральні
об’єкти, набір пір’я (контурне, пухове, пух), дзьоби та ноги свійських птахів,
лупи, таблиця «Зовнішня будова птахів».
Хід роботи
1.Розгляньте
опудало й малюнок птаха. Опишіть форму тіла птаха. З яких відділів складаються
його тіло?
2.Чим
вкрите тіло
птаха? Як пір'я розміщуються на
тілі птаха? Яке значення мав таке компактне роаташуиаппя пір'я на тілі
птаха?
3. Розгляньте
набір пір'я птаха. Які види пір'я вкривають тіло птахів? Чим схожі й чим
відрізняються різні види пір'я? Роз'єднайте опахало в кількох місцях, а потім
спробуйте з'єднати його пальцями. Чи вдалося вам це зробити? Чому?
Яке значення мас пір'яний покрив птахів?
4.Чому
птахи після польоту розправляють крила дзьобом?
5.Розгляньте голову птаха, зверніть увагу на її форму, розміри;
знайдіть дзьоб і вкажіть, із чого він складається. Розгляньте на малюнку дзьоби
різних птахів. Із чим пов'язані їхні відмінності? Які органи розташовані на
голові? Як забезпечуються рухливість голови?
6.Розгляньте
особливості будови передніх кінцівок птаха (крил), укажіть значення такої
видозміни передніх кінцівок.
7.Розгляньте
особливості будови задніх кінцівок птаха. Скільки на них пальців? Чим вони закінчуються? Як
розташовані пальці на ногах? З'ясуйте, яка частина ніг у птаха не має оперення. Чим вона вкрита? У яких
тварин, що ви їх вивчали раніше, є такий покрив? Укажіть значення такої
видозміни задніх кінцівок.
Сформулюйте
висновок.
«В» ~ конструктивний рівень. За якими ознаками
зовнішньої будови птахи відрізняються від плазунів? ІЦо в них е
спільного?
За наявності
зошита для лабораторних робіт або РЗДО завдання виконують згідно з інструкцією: с. 14-15 (вкладиш).
VI.
Узагальнення і систематизація знань
1.Якими особливостями зовнішньої будови птахи
відрізняються від інших наземних хребетних тварин?
До цих
особливостей належать: тулуб обтічної форми; шия — тонка і гнучка; дзьоб -
складається з наддзьобка та піддзьобка; передні кінцівки — крила; пір'яний
покрив; є рогові лусочки на нижній частині ніг; шкіра тонка й суха, е лише одна
залоза — куприкова, її виділеннями птах
намащує пір'яний покрив.
2.Установіть відповідність між кістками
й відділами кінцівок, до яких вони належать.
Кістки:
А Стегнова кістка.
Б Плечова кістка.
В Цівка.
Г Передпліччя
Д Гомілка.
Е Пальці стопи
|
Відділи кінцівок:
1.Вільна нижня кінцівка
2.Вільна верхня кінцівка
|
VІІ.Підведення
підсумку уроку.
Птахи – група теплокровних теплокровних тварин,
пристосованих до польоту.
На які відділи поділяють тіло птахів?
Яка будова пір’я птахів? Які функції вони виконують?
Які особливості будови будови скелета та мускулатури
птахів пов’язані зі здатністю до польоту?
VIIІ. Домашнє завдання.
§ 42, завдання з
РЗДО: № 1, с.66.
Тема:
Різноманітність птахів.
Мета: сформувати знання
про представників класу Птахи, їхнє різноманіття та різноманітність умов
їхнього перебування; вивчити ознаки птахів різних екологічних груп; навчитися
розпізнавати екологічні групи птахів; з’ясувати причини різноманіття птахів;
сформулювати висновок про те, що різноманіття птахів пов’язане з різноманітністю умов їхнього перебування та
адаптації до них; розвивати у учнів логічне мислення, вміння знаходити причинно
– наслідкові зв’язки; виховувати любов
та повагу до природи.
Матеріал
та обладнання: таблиця
«Екологічні групи птахів», опудала, ілюстрації.
Поняття: безкільові, кілегруді, екологічні групи.
Тип
уроку: комбінований.
План
уроку
І.Організаційний етап.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
V. Викладення
нового матеріалу.
VI. Узагальнення та систематизація знань.
VII. Підсумки заняття.
IIX. Домашнє завдання.
І.
Організаційний етап.
ІІ.
Перевірка домашнього завдання.
1.Індивідуальна самостійна робота. Виконується на картках окремими
учнями.
Картка
№ 1
1. Заповніть
пропуски в тексті. У житті
птахів, як і інших тварин, спостерігають ___________, які пов’язані зі___________. Залежно від місць
гніздування та зимівлі птахів поділяють на: осілих, які _____________; кочових,
які _____________________________ та
перелітних________________________________________ Міграції птахів спрямовані
на виживання виду. Птахи, як і плазуни розмножуються _________ Для всіх птахів ___ притаманна турбота про ______________
Птахам притаманний ___________ розвиток. Залежно від
особливостей пташенят, які вилуплюються з яєць, птахів поділяють на
____________ і _________.
2. Встановіть відповідність:
А. Виводкові пташенята
|
1. Крижень
|
Б. Нагніздні пташенята
|
2. Журавель
|
|
3. Лебідь
– шипун
|
|
4.
Горобець
|
|
5. Дятел
|
|
6. Голуб
|
3.Чому у виводкових птахів турботу про нащадків бере на
себе здебільшого один з батьків, а у нагніздних
- обидва?
Картка № 2
1.Знайдіть та виправте помилки в тексті.
У зв’язку з пристосованістю до польоту у птахів
спостерігають певні особливості внутрішньої будови, спрямовані до збільшення
маси тіла. Кишечник подовжений, присутні зуби; їжа перетравлюється повільно,
наявні повітряні мішки, які збільшують питому масу тіла птаха; є великий
сечовий міхур; у самок присутні 2 яєчники. Добре розвинені органи нюху, гірше
розвинений слух. Сіра речовина головного мозку відсутня.
2.Встановіть
відповідність
А. Осілі птахи
Б.
Перелітні птахи
В.
Кочові птахи
|
1.
Качка – крижень
2.
Ластівка сільська
3.
Сорока
4.
Сойка
5.
Тетерук
6.
Горобець хатній
7.
Строкатий дятел
8.Куріпка
сіра
9.
Грак
10.
Гуска сіра
11.
Синиця блакитна
|
3.Поміркуйте, яке біологічне значення має подвійне
дихання?
2.Термінологічний
диктант. Виконується письмово, тими учнями, які не отримали картки для
самостійної роботи.
1)
Повітряні
мішки це – відгалуження легенів птаха,які розташовані між внутрішніми органами,
заповнені повітрям, зменшують питому масу тіла птаха.
2)
Подвійне
дихання – це механізм газообміну птахів: під час вдиху повітря проходить через
легені, де кисень надходить у кров, але частина багатого на кисень повітря,
минаючи легені, відразу спрямовується до задніх повітряних мішків; під час
повітря проходить через легені, де кисень знову потрапляє у кров.
3)
Теплокровність
- характеризується сталою температурою
тіла, завдяки анатомічним особливостям (чотирикамерне серце: артеріальна кров
повністю відокремлена від венозної, механізм подвійного дихання забезпечує
високий рівень обміну речовин), пір’яним покривом і досконалим механізмам
терморегуляції.
4)
Осілі
птахи – залишаються на одному і тому ж самому місця, незалежно від пори року.
5)
Перелітні
птахи – здійснюють щорічні тривалі перельоти – міграції; вони відлітають з
місць гніздування на зимівлю, а навесні повертаються назад.
6)
Кочові
птахи – ті, які можуть переміщуватись у
пошуках їжі не віддаляючись на значні відстані від місць гніздівлі.
7)
Кільцювання
– метод вивчення міграції птахів, який полягає у в використання спеціального
легкого кільця з адресою пункту кільцювання, яке надягають на ногу птаха.
8)
Гніздова
територія – територія, на якій будує
своє гніздо одна пара птахів або ж колонія і зазвичай знаходиться на віддаленій
території від інших птахів.
9)
Виводкові
пташенята – ті, які вилупляються повністю вкриті пухом і з відкритими очима,
можуть залишати своє гніздо і самостійно живитися і супроводі батьків.
10)
Нагніздні
пташенята – ті, які народжуються безпорадними, позбавленими пуху або слабко
опушеними, сліпими та глухими.
3.Дайте
письмову відповідь на запитання:
1 варіант: Які особливості внутрішньої будови птахів
свідчить про їхню пристосованість до польоту?
2 варіант: Поясніть механізм подвійного дихання у
птахів.
3 варіант: Які особливості
будови та процесів життєдіяльності птахів забезпечують теплокровність?
ІІ. Актуалізація опорних знань
учнів.
Назвіть ознаки птахів, які допомогли ім. пристосуватись
до польоту.
Що таке кіль? Які його функції?
Яких птахів
називають осілими, кочовими, перелітними?
ІV.
Мотивація навчальної діяльності.
Ми вже розглянули зовнішню та внутрішню будову птахів,
особливості процесів їх життєдіяльності.
Проте ви зрозуміли, що хоча і птахи мають однакову внутрішню будову вони різні ззовні і мають різні пристосування
для життя.
У страуса довга шия, а в пінгвіна шия й ноги короткі. Як
можна пояснити такі відмінності в будові страуса і пінгвіна?(демонстрація
зображень даних птахів).
Отже, темою нашого сьогоднішнього уроку буде
«Різноманітність птахів», метою нашого заняття буде ознайомитись з представниками
класу Птахи, їх різноманітністю та
різноманіттям умов їхнього перебування.
V. Вивчення нового матеріалу.
1.
Класифікація класу Птахи.
За кількістю видів птахи поступаються лише кістковим
рибам. Різноманітні й їхні середовища мешкання: вони поширені в лісах, парках,
садах, на луках, у степах, преріях, біля водойм.
Складання таблиці «Класифікація
класу Птахи» (демонстрація ілюстрацій головних представників кожного ряду).
Надряд Безкільові
Ряд Африканські страуси
Ряд Американські страуси
Ряд австралійські страуси (казуари)
Ряд Безкрилі(ківі)
|
Надряд Пінгвіни
Імператорський пінгвін
Пінгвін Аделі
Галапагоський пінгвін
Золотоволосий пінгвін
|
Надряд кілегруді
Ряд Курячі
Ряд Горобинні
Ряд Дятлові
Ряд Гусеподібні
Ряд Соколоподібні
Ряд Совоподібні
Ряд Журавлині
Ряд Лелекоподібні
|
- Предки без кільових птахів і пінгвінів втратили здатність
до польоту. Спробуйте уявити, як відбувається цей процес. Що стало причиною
відмови від польоту? Чого набули нелітаючі птахи? Що втратили?
2.Характеристика
надрядів і рядів птахів.
Робота в групах. Кожна група одержує аркуш наперу, на
якому написана назва ряду птахів. Упродовж 5 хвилин дати характеристику
зазначеного ряду птахів, дані занести до таблиці.
Звітування роботи кожної групи. Презентація групами
виконаної роботи супроводжується малюнками .
Ряд
|
Представники
|
Середовище існування
|
Корм і способи добування
|
Особливості будови (дзьоб, ноги)
|
Тип розвитку пташенят
|
|
|
|
|
|
|
-
Чи
можна об’єднувати птахів, яких ви визначили, у групи? На підставі чого птахів
об’єднують у групи?
-
Як
можна назвати такі групи? (Екологічні).
3.Екологічні групи
птахів.
Бесіда.
Користуючись таблицею «
Екологічні групи птахів» дати відповіді на запитання.
Екологічна
група
|
Представники
|
Опис
крил
|
Маса
й розміри тіла
|
Опис
оперення
|
Наземні
|
Страус,
дрохва,стрепет, цесарка
|
Крила
не розвинені, без махового пір’я
|
Птахи
середніх або великих розмірів
|
Пір’яний
покрив пухкий
|
Болотні
|
Чапля,
лелека, бугай
|
Добре
розвинені, великі, широкі
|
Малі,
середні, великі
|
Пір’яний
покрив пухкий, невелика кількість пухового пір’я
|
Водоплавні
|
Гага,
лебідь, баклан, пірникоза, пінгвін, крижень, гусак
|
Добре
розвинені
|
Середні
і великі, але менші ніж наземні
|
У
пінгвінів пір’я дрібне. Пухового пір’я немає. У всіх інших цупке, щільне,
налягає одне на одного. Може змазуватися виділеннями куприкової залози
|
Повітряно-водні
|
Чайка,
крячок, буревісник
|
Добре
розвинені, відносно великі
|
Малі
і середні
|
Щільне,
цупке
|
Повітряно-наземні
|
Берегівка,
ластівка, дрімлюга
|
Відносно
великі, вузькі
|
малі
|
Щільне
м’яке
|
Птахи
лісу
|
Дятел,
сова, глухар
|
Широкі,
добре розвинені
|
Середні
й малі
|
Різноманітне(цупке,
м’яке )
|
1.Чим птахи лісу відрізняються від птахів відкритих
пустельно –степових просторів?
2. Якими є особливості будови птахів відкритих повітряних
просторів?
3. Які пристосування розвинулися в птахів боліт і прісних
водойм?
4. За якими ознаками можна впізнати в природі птаха, що
належить до денних хижаків?
VI.
Узагальнення й систематизація знань.
1.Завдання «Третій
зайвий».
Назвати
птаха, який не відповідає логічному ряду і чому.
Страус
– дрохва –дятел
Чапля
– лелека –пінгвін
Дятел
– сова –гага
Пінгвін
– лебідь –глузар
Казуар
– нанду – пінгвін
Пінгвін
– гага –лебідь
2.Завдання «Назви
птаха». Демонстрація учням зображень птахів без підписів. Назвати птаха,
вказати до якого надряду, ряду та екологічної групи він відноситься.
3.Бесіда.
-
Які
екологічні групи птахів ми розглянули?
-
Назвіть
ряди та представників, які до цієї групи належать.
-
Яка
роль пристосувань до умов перебування для птахів екологічних груп?
VII. Підсумок уроку.
Отже, сформулюємо висновок.
Які надряди птахів існують? Які ряди входять до складу
цих рядів?
На підставі яких
особливостей птахів об’єднують в екологічні групи?
-
Займають
подібні місця існування.
-
Мають
спільні пристосувальні ознаки до середовища існування, добування їжі.
-
Схожа
поведінка, тип живлення.
IIX. Домашнє завдання.
§46 – 46. Читати, відповідати на питання в кінці
параграфу. Підготувати повідомлення про птахівництво, птахоферми, птахів,
занесених до ЧКУ, про причини , унаслідок
яких вони стали рідкісними, зникаючими.
.
Комментариев нет:
Отправить комментарий